
Vi står med mange af de samme udfordringer – og vi kan gøre mere, hvis vi gør det sammen. Det blev konklusionen på fejringen af 1. maj på Designmuseum Danmark. Her arrangerede DKoD branchemøde i samarbejde med Foreningen for Arkitekter og Designere (FAOD), Danske Scenografer og Billedkunstnernes Forbund(BKF). DKoD havde inviteret keramiker Gurli Elbækgaard og møbel- og dignitydesigner Anker Bak.
I den fyldte festsal bød arrangementet på deling af erfaringer og oplevelser med det udfordrende arbejdsliv som udøver.
Næsten alle i lokalet kunne række hånden i vejret, da moderator og designer Brian Fransen spurgte: “Hvem har arbejdet gratis før?”
Men stemningen var heldigvis langt fra opgivende – budskabet var klart: Det skal ikke være kollektiv depression. Sammen kan vi skabe forandring. Og måske gerne via Dansk Kunstnerråd.

Vigtige pointer fra dagen
– Vi skal være mere politisk bevidste
– Vi har brug for fælles standarder og sparring på tværs af faggrupper
– Vi skal turde dele viden, også om det, der er svært
– Vi er eksperterne
Tak til alle deltagere og medarrangører for en meningsfuld 1. maj. Vi fortsætter samtalen – og kampen for bedre vilkår – sammen. Mød os på Kulturmødet Mors 2025.
Panelet bestod yderligere af scenograf Luise Midtgaard, designer og arkitekt Zsuzsanna Horvath, billedkunstner Nour Fog, billedkunstner Kim Richard Adler Mejdahl og moderator og designer Brian Frandsen.